Savinsko Kozjanska ZLD Celje je praznovala visoki zgodovinski jubilej - 100 LET SLOVENSKEGA LOVSTVA NA CELJSKEM
Ustanovitev slovenske lovske organizacije leta 1907 v Ljubljani je bila del slovenskega narodnega utrjevanja po prelomu 19. in 20. stoetja. Hkrati je predstavljala protiutež dobro organiziranemu nemškemu lovskemu društvu, v katerem za zavedne slovenske lovce pač ni bilo prostora. Kot vemo, je bil poglavitni namen ustanoviteljev slovenske lovske organizacije leta 1907 združiti in povezati slovenske lovce iz vseh pokrajin oziroma takratnih dežel v enovito vseslovensko lovsko organizacijo. Zaradi lažjega uresničevanja odgovornih nalog pa so vodilni slovenski lovski možje kmalu začeli razmišljati tudi o ustanavljanju podružnic krovne organizacije po takratnih sodnih okrajih. Celjski okraj pri tem ni bil izjema in že 29. januarja leta 1922 se je po navedbah kronistov v mestu ob Savinji zbralo nekaj več kot 40 lovcev z namenom združiti vse slovenske lovce v sodnih okrajih Celje, Laško, Vransko, Gornji Grad, Šoštanj, Kozje, Konjice, Šmarje in Rogatec v podružnico SLD Celje. Bili so izredno aktivni in že 9. februarja 1922 je bil v nekdanjem celjskem hotelu Balkan ustanovni občni zbor nove podružnica. Njen poglavitni namen je bil združevanje in povezovanje vseh slovenskih lovcev iz omenjenih območij s ciljem »gojiti divjad in poučevati ljudi o potrebi gojenja in ščitenja divjadi«, kot so med drugim zapisali celo v Pravila podružnice.
Podružnica je dobro zastavljeno delo zgledno uresničevala v okviru takratne veljavne zakonodaje in dočakala tudi nemško okupacijo 1941 leta. Nemške okupacijske oblasti so ukinile vse slovenske organizacije v okupirani Štajerski, med njimi tudi lovska društva oz. Podružnic Zveze lovskih društev Dravske banovine v Celju. Mnogi lovci so med okupacijo sodelovali v NOB, nekateri pa so bili prisilno mobilizirani tudi v nemško vojsko. Po končani vojni leta 1945 se je za lovstvo začelo novo zgodovinsko obdobje. Že leta 1947 je bila v Celju ustanovljena Okrajna lovska zveza, ki se je s kasnejšimi reorganizacijami v letu 1983 preimenovala v Savinjsko Kozjansko Zvezo lovskih družin Celje. Pod tem imenom deluje še danes.
Zgodovina nas torej uči, da je letošnje leto za našo ZLD jubilejno. Stoletnica ustanovitve Podružnice SLD Celje je visoki jubilej, vreden spoštovanja in dostojnega spominjanja. Zato so vse priprave na praznovanje stoletnice stekle že meseca septembra lani,ko je bil imenovan organizacijski odbor, katerega so sestavljali člani upravnega odbora SK ZLD Celje in strokovni tajnik zveze. K sodelovanju smo povabili Gorazda Špegla iz Dobrne, ki ima na tem področju bogate izkušnje in mu zaupali pripravo scenarija in vodenje prireditve. Moramo zapisati, da jo je 22. aprila, na svetovni Dan zemlje, izpeljal profesionalno in na visoki ravni, kakršno si takšen jubilej tudi zasluži. Zaradi vsega tega smo lahko na našo slavnostno akademijo resnično ponosni..
Svečana akademija je bila v petek 22 aprila v polni veliki dvorani Celjskega doma. Ko smo določali datum, niti nismo vedeli, da bo naše praznovanje na svetovni Dan zemlje, kar se je izkazalo kot izredno posrečeno in je praznovanju dodalo še večji pomen. Akademije so se udeležili številni člani naših lovskih družin, predstavnik območnih zvez in vabljeni gosti. Med njimi so bili župan mestne občine Celje Bojan Šrot, predsednik Lovske zveze Slovenije mag. Lado Bradač, dr. Darij Krajčič, vodja Zavoda za gozdove - OE Nazarje, Meta Višnikar, direktorica Območnega urada Celje uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin RS in mnogi drugi ugledni gosti, katerih smo bili lovci izredno veseli. Na prireditvi, katero je sproščeno in domiselno povezoval Gorazd Špegl so v bogatem kulturnem programu sodelovali Štajerski in Savinjski rogisti, Šaleški študentski oktet in tolkalisti Quatro stik.
Kot je to običajno, se je akademija pričela s slovesno lovsko koračnico, med katero so praporščaki strumno prinesli na oder prapore lovskih družin, članic naše zveze. Ob njihovem prihodu so vsi prisotni v dvorani vstali in s tem izkazali spoštovanje lovskim praporom, katere so praporščaki kot del scene pustili v posebnih stojalih na odru. Ob jubileju so vse udeležence akademije z izbranimi besedami pozdravili in nagovorili predsednik SKZLD Celje Maksimilijan Arlič, župan Mestne občine Celje Bojan Šrot in mag. Lado Bradač, predsednik LZS. Slednji je strnjeno predstavil trenutno dogajanje v slovenskem lovstvu in spremembe zakonodaje. Lovcem se je zahvalil za opravljeno delo in skupaj s čestitko ob prazniku SK ZLD Celje izročil Plaketo Lovske zveze Slovenije.
Ob koncu uradnega dela so predstavniki območnih ZLD in LZ čestitali k jubileju in predsedniku Maksimiljanu Arliču izročili spominska darila. Naša ZLD pa je vsem za trajni spomin podelila jubilejno izvirno praznično značko in steklenico posebne polnitve vina, katere nam je prispevalo Vinogradništvo Kolarič iz Gornje Radgone. Naj ob tem omenimo še to, da so jubilejne značke ob stoletnici dobili vsi lovci iz naših LD. Po zaključni melodiji Štajerskih rogistov, katera je bila vrhunec prazničnega dogodka, je bilo v mali dvorani Celjskega doma krajše in sproščeno družabno srečanje lovskih tovarišev in prijateljev z obujanjem spominov na mnoga lovska doživetja in dogodke. Prepričani smo, da nam je svečana akademija ob stoletnici uspela in se je iztekla tako, kot smo jo začrtali. Za obuditev zgodovinskega spomina na prehojeno stoletno pot in še bolj za spogledovanje z našo prihodnostjo. Vsem, ki so nam pri organizaciji in izvedbi kakorkoli pomagali, se iskreno zahvaljumemo.
Vir:https://www.skzld-celje.si/